Pole dance
Pole dance neboli tanec na tyči je moderní taneční disciplína, která dohromady spojuje prvky několika tanců jako je balet, valčík, salsa s moderními prvky gymnastiky, akrobacie, moderního a volného tance. Pole dance je u nás teprve pár let, ale začíná být čím dál více oblíbený. Tímto vystoupením můžete obohatit svůj firemní večírek, svatbu, oslavu či jinou společenskou akci. Taneční studia nabízí několik druhů vystoupení, která jsou profesionální a na úrovni a dokáží se přizpůsobit vašim požadavkům. Vybrat si můžete tématické vystoupení, solo vystoupení, duo na tyči a další…
Vystoupení provádějí zkušené lektorky a po skončení je možnost si pole dance i vyzkoušet. Jde o zábavnou vložku programu, kdy se Vaši hosté budou zcela jistě dobře bavit.
Nabídka show:
- každá show může být připravena na míru Vaší akce
- hudba odpovídající žánru Vaší akce
- show na statické nebo spinové tyči
- styl vystoupení dle zaměření nebo žánru Vaší akce
- show nemusí zahrnovat pouze vystoupení na tyči, ale je možné zapojit i diváky.
A to formou rychlé výuky vybraného diváka z hlediště, který si na tyči vyzkouší pár
základních triků, může se fotit, soutěžit atd. - další z možností je doplnit vystoupení mimo tyč i tancem nebo párovou akrobacií
- v případě odpovídajícího počasí možnost vystoupit i pod širým nebem
- možnost vystoupit na živou hudbu (pokud je na akci kapela, domluvit se
předem na známé skladbě a vystoupit při jejich doprovodu)
Rádi Vám připravíme PoleDance show dle Vašich požadavků.
Cvičenky tancují na vertikální tyči. Získala si velkou spoustu příznivců svojí formou fitness, která zaručuje komplexní zpevnění celého těla a vytvarování těla. Při pravidelných trénincích můžete zpozorovat zpevnění břišních svalů a horní poloviny těla. Pole dance ukáže vaší ženskost, avšak tento sport není pouze pro ženy i spoustu mužů se věnuje tomuto sportu. Existuje několik druhů pole dance, také se liší buď individuálním provedením či tance ve dvou “double “.
Historie
Pole dance má pravděpodobně své kořeny v indickém cvičení s názvem Mallakhamba, který využívá vytrvalosti a síly na dřevěné tyči, která má však širší průměr než standardní pole dancové tyče, jehož vznik se datuje do 12. století.[1]
V roce 1920, v čínském cirkuse využili akrobaté tyče, která podpírala celý stan a byla uprostřed. Z tohoto vystoupení se rozvinul sport podobný pole dancu-Chinese pole, kde mají tanečníci dvě tyče a různě šplhají, přeskakují, drží pózy. Právě z tohoto sportu vychází dnešní podoba pole dancu.
V 80 letech minulého století převážně v Kanadě a USA se tyče z cirkusů přesunuly do striptýzových barů.
V roce 1990 se začalo využívat tyče jako kondičního cvičení a vznikla dnešní podoba pole dance. Od té doby se pole dance stal koníčkem spousta lidí, ale také sportem různých soutěží a mistrovství. Mezinárodní Pole Sport Federation v současné době vede kampaň, jejíž cílem je dostat Pole sport na Olympijské hry v roce 2016.
Pole dance v ČR
Historie pole dance se v České republice datuje pouze pár let nazpět. Tento sport se stal zálibou spíše mladší české generace a to spíše ženského pohlaví, avšak i muži se o tento sport začínají zajímat. Spousta chlapu s níž odklání od názoru, že tyč patří pouze do baru a slouží k striptýzu. A často tento sport také začínají zkoušet a poté provozovat. Pole dance přišel do České republiky v roce 2009, ale první studio, které nabízelo hodiny výuky tance, se otevřelo až v roce 2010 v Praze. Samozřejmě se v Praze nachází největší počet Pole dance studií. Studia se však začala otevírat i v jiných větších městech jako například Brno, Olomouc, Ostrava. Trend pole dance se v současné době přesouvá i do menších měst. Tanečníci se mohou zúčastnit několika soutěží, kde poměří své síly. Nejvyšší česká soutěž je Mistrovství ČR v pole dance, kdy se v červnu 2015 bude konat teprve 4 ročník.
Typy pole dance
Pole dance lze rozřadit do různých kategorií podle stylu provedení.
Pole dance
V kurzech pole dance se naučíte základní chůzi, kroky, otočky, spiny. Následně v pokročilém kurzu různé triky na tyči-sedy, lehy, inverty či jiné akrobatické prvky.
Pole dance je velmi náročný a zdatně vyspělý tanec. Využívají ho zřejmě lehké ženy ale i třeba děti
Pole dance fitness
Tyto kurzy se zaměřují spíše na posílení svalstva potřebné k pole dance a je vhodné pro ty, kteří se rychleji chtějí dostat k náročnějším prvkům na tyči. Převažují zde statické prvky, kdy je potřeba si uvědomit, jak správně zpevnit tělo, samozřejmě se zde setkáte s různými spiny a otočkami.
Pole dance ART
Toto pole dancové odvětví je disciplinárně volnější, dává prostor pro propracování choreografie, ztvárnění příběhů důraz se klade i na použitých kostýmech k tématice.
Pole ART je velice oblíbenou sférou jak u soutěžících tak u divaků
Pole dance light
Jedná se o zlehčenou verzi pole dance, která je vhodná i pro lidi s nadváhou či lidi středního věku či pro lidi, kteří se bojí, že by na normální hodinu neměli. Využívá se zde pomalejšího tempa, kdy si tělo déle zvyká na jiný pohyb. Výuka je zaměřená spíše na taneční kreace než na sílu v rukách.
Pole dance sport
Neliší se mnoho od prostého pole dance, avšak se provozuje na vysoké úrovni a řadí se sem náročnější akrobatické kombinace. Tito tanečníci se účastní různých mistrovství, šampionátů a soutěží. Často zde sestavu vymýšlí choreograf.
Vybavení při pole dance
Tyč
Standardní tyč je vyrobena z oceli, z mosazi, z titanu gold či z chromu, je dutá a je připevněná od podlahy ke stropu. Připevnění ke stropu zajišťuje větší stabilitu, avšak na trhu jsou i přenosné tyče, které nejsou připevněny ke stropu, kterým se říká stage. Průměr tyče je v rozpětí 40-50 mm, tedy 50 mm, 45 mm a 40 mm. Ze začátku se používaly tyče nejtlustší (50 mm), přičemž platí, že čím silnější tyč, tím je lehčí se udržet při tricích na tyči. Horší je to pak s úchopem tyče, kdy spiny mohou být obtížnější. Na soutěžích a u mnoha cvičenců jsou tedy nejrozšířenější tyče s průměrem 45 mm, protože tvoří kompromis mezi nejširší a nejužší.
Vyrábí se i tyče spinové, které se otáčí pomocí kuličkových ložisek, vytváří lepší dynamiku a zvyšují rychlost otáček. V České republice se preferují tyče statické, ale v zahraničí se učí již od začátků na tyčích spinových.
O tyče se musí řádně pečovat, aby se prodloužila jejich životnost, promazávat šroubky, čistit také tyč čisticími prostředky na zrcadla. Teď už se většina tyčí vyrábí jak spinová, tak statická.
Oblečení
Ze začátku stačí krátké leginy či šortky a tričko či tílko. Čím jsou však lekce pokročilejší, tím méně oblečení je potřeba. Na pokročilejších hodinách a při pokročilejších kouskách je potřeba se držet tyče holým tělem či latexem, který neklouže. Proto cvičenky volí většinou sportovní podprsenku a sportovní kalhotky (s nohavičkami). Důležité je sledovat kvalitu oblečení, je-li vhodné pro intenzivní trénink, přece jenom se hodně potíte, tedy často oblečení perete. Nenosí se boty ani ponožky, můžete zvolit například piškoty či jít bosky. Při vystoupeních můžeme vidět i boty na vysokém podpatku a platformě, které dodávají ženskost. Mnoho žen má obavy z toho, že musí ukázat své tělo, ale po pár hodinách uvidíte, že je to přirozené pro tento sport.
Na trhu je již spoustu značek, které se zabývají oblečením pro pole dance. Mezi oblíbené značky patří například Dragonfly či Siluet.
Další pomůcky
Mezi další pomůcky patří například gripy. Přípravky proti klouzání rukou po tyči a pocení. Existuje několik forem jako například forma prášku, který však tyč spíše ničí. Dostává se do spár tyče a ucpává otvory. Další jsou gripy ve formě vosku či gripy, které optimálně zvláční pokožku a ta lépe přilne k tyči. Lze si mazat jen ruce či celé tělo. Další formou je tekutá forma, která se používá výhradně na ruce. Další formou je sprej proti klouzání, který zvláční pokožku a kůže lépe přilne k tyči.
Soutěže ČR
Pole battle league
Je seriál soutěží, kdy dvojice soutěžících bojují o nejlepší umístění v národním i mezinárodním žebříčku, Soutěž vznikla v roce 2012 a už se rozšířila do jiných zemí. Mimo samotné soutěže se zde pořádají i Freestyle battle, kdy soutěžící nejsou vázáni žádnými povinnými prvky a snaží se udělat co největší dojem na porotu a diváky.Cílem Pole Battle League je podpora pole sportu jako takového a vytvoření zdravého soutěžního prostředí, které sportovce motivuje k lepším výkonům. Vystoupení soutěžících hodnotí odborná porota. Soutěžící mají zakázáno vystupovat na vysokých podpatcích, s rukavicemi, s návleky, nesmí promovat vlastní studio, spodní část oblečení musí zakrývat pozadí a vrchní díl musí být ryze sportovního typu.
Mistrovství ČR
Pole battle league
Je seriál soutěží, kdy dvojice soutěžících bojují o nejlepší umístění v národním i mezinárodním žebříčku, Soutěž vznikla v roce 2012 a už se rozšířila do jiných zemí. Mimo samotné soutěže se zde pořádají i Freestyle battle, kdy soutěžící nejsou vázáni žádnými povinnými prvky a snaží se udělat co největší dojem na porotu a diváky.Cílem Pole Battle League je podpora pole sportu jako takového a vytvoření zdravého soutěžního prostředí, které sportovce motivuje k lepším výkonům. Vystoupení soutěžících hodnotí odborná porota. Soutěžící mají zakázáno vystupovat na vysokých podpatcích, s rukavicemi, s návleky, nesmí promovat vlastní studio, spodní část oblečení musí zakrývat pozadí a vrchní díl musí být ryze sportovního typu.